Ako se odlučite postati udomitelj, potrebnu dokumentaciju treba predati Hrvatskom zavodu za socijalni rad Područni ured Dubrovnik.

Dokumentacija za izdavanje dozvole za obavljanje udomiteljstva sadrži sljedeće:

  1. Zahtjeva za izdavanje dozvole za obavljanje udomiteljstva
  2. Potpisana suglasnost punoljetnih članova obitelji potencijalnog udomitelja za bavljenje udomiteljstvom
  3. Dokument o završenom školovanju – potrebno najmanje srednjoškolsko strukovno obrazovanje
  4. Liječnička potvrda da osoba ne boluje od duševnih, zaraznih bolesti i ovisnosti
  5. Potvrda o plaći/mirovini za zadnja tri mjeseca ili potvrda HZZ-a o primanju naknade za nezaposlene
  6. OIB za sve punoljetne članove obitelji potencijalnog udomitelja Hrvatski zavod za socijalni rad u postupku izdavanja dozvole za obavljanje udomiteljstva pribavlja dokaz da se protiv potencijalnog udomitelja i članova njegove obitelji ne vodi kaznenipostupak i prekršajni postupak za nasilje u obitelji te da nisu pravomoćno osuđeni.

Postoje tri vrste udomiteljstva, a to su tradicionalno udomiteljstvo, udomiteljstvo kao zanimanje i srodničko udomiteljstvo.

Tradicionalno udomiteljstvo

usluga smještaja djetetu ili odrasloj osobi, udomitelj koji obavlja tradicionalno udomiteljstvo ima pravo na opskrbninu i pravo na naknadu za rad udomitelja.

Udomiteljstvo kao zanimanje

obavlja se kao standardno udomiteljstvo (istovremeno pruža smještaj za troje djece ili četvero odraslih korisnika; nije u radnom odnosu) ili specijalizirano udomiteljstvo za djecu (djetetu ili mlađoj punoljetnoj osobi s višestrukim teškoćama u razvoju ili djetetu ili mlađoj punoljetnoj osobi s određenom vrstom problema u ponašanju). Udomitelj ima pravo na opskrbninu, naknadu za rad udomitelja, prava iz mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.

Srodničko udomiteljstvo

usluga smještaja djetetu i odrasloj osobi mogu obavljati baka, djed, stric, teta, ujak, braća/polubraća, sestre/polusestre, unuci te njihovi bračni/izvanbračni drugovi, te imaju pravo na opskrbninu.

UDOMITELJI IMAJU PRAVO NA STRUČNU POMOĆ I PODRŠKU OD STRANE CENTRA ZA PRUŽANJE USLUGA U ZAJEDNICI MASLINA I HRVATSKOG ZAVODA ZA SOCIJALNI RAD PODRUČNI URED DUBROVNIK.

Udomitelj ima sljedeća prava:
  • na osobni dignitet i privatnost
  • biti upoznat sa svim informacijama o udomljenom korisniku, uključujući informacije o njegovu prijašnjem obiteljskom životu
  •  sudjelovati u izradi individualnog plana promjene i imati saznanja o ciljevima plana za udomljenog korisnika
  • na sigurnost članova vlastite obitelji
  • na stručnu pomoć u svladavanju poteškoća pri prijemu i odlasku korisnika
  •  biti upoznat sa svim postupcima vezanim uz svoju ulogu udomitelja
  • na potporu u obavljanju udomiteljstva kroz redovitu superviziju i grupe podrške
  • na osposobljavanje i edukacije
  •  na pristup drugim oblicima potpore u brizi za korisnika u svom domu, uključujući pravodobnu pomoć stručnih radnika Hrvatskog zavoda za socijalni rad ili drugih pružatelja usluga

UDOMITELJI IMAJU PRAVO NA STRUČNU POMOĆ I PODRŠKU OD STRANE CENTRA ZA PRUŽANJE USLUGA U ZAJEDNICI MASLINA.